top of page

אם תרצי אין זו הגדה

"כנגד ארבעה בנים דיברה תורה: אחד חכם ואחד רשע ואחד תם ואחד שאינו יודע לשאול"

 

חכם מה הוא אומר: החכם לא אומר הרבה. הוא לא צריך לעשות ממך טיפשה בשביל להרגיש חכם, כי הוא חכם. הוא יודע להגיד את המילה הנכונה ולעשות את הדבר הנכון. הוא לא ישאל אותך על האקסים שלך, או עם כמה היית, לא יטנף על הגרושה שלו ולא ידבר על המיתולוגית שלו, כי הוא חכם. הוא יודע שלא מכניסים ראש למיטה חולה, ומאותה סיבה הוא גם לא יגיד לך שהשמנת או שהשיער שלך נראה כאילו עשו לך ביבהילו על הבוקר. החכם לא ייתן לך לשלם חצי חצי (לפחות לא בהתחלה) ויאסוף אותך למרות שזה סיבוב מיותר מבחינתו. בגלל שהוא חכם הוא ישלח לך אימוג'יז קורצים עם לבבות, ולא יפספס "בוקר טוב" ו"שינה מתוקה למתוקה" ושירים רומנטיים מיוטיוב. לא שזה בא לו טבעי, אחת הידידות לימדה אותו שזה קונה אותנו, והוא רמי לוי של מועדון הלבבות המודבקים. החכם הוא לא רק חכם, הוא גם פיקח, ולכן לא יזרוק הערה לבאר שאלף סליחות לא יוציאונה. הוא יפרגן לך על הבישולים, על האיפור, יגיד שהילדים שלך מדהימים ויחמיא על היותך אם השנה. הוא חושב שהילדים שלך יכולים להיות ממש מעצבנים ושאת רכה איתם מדי, כמו התבשילים שלך, אבל הוא לא יגיד לך, כי הוא לא רשע.

 

רשע מה הוא אומר: את יודעת שהוא רשע, החברות שלך יודעות שהוא רשע, כל העיר יודעת שהוא רשע - אבל הוא מקסים מדי וחתיך מדי ויפה מדי ומצליח מדי בשביל להתעכב על תכונות אופי. הרשע תמיד בתמונה, משאיר אותך על אש קטנה, נותן מחמאה ומקטין אותך באותו משפט. הוא יגיד לך "כל הכבוד שאת הולכת למכון" ואז יוסיף "ראית את מיכל, איזה גוף נהיה לה מהפונקציונאלי?" לרשע יש מה להגיד על כולם, הוא בטוח שהוא חכם גדול, ואי אפשר להתווכח איתו כי בסוף יוצא שכולם אשמים וטועים - מלבדו. הכל סובב סביבו, ואת חושדת שהוא נרקיסיסט לא מאובחן. ייתכן שאת צודקת. הרשע יתחיל עם חברות שלך, יעקוב אחרי נשים ברשתות חברתיות, וכשתבקשי הסברים הוא יתנפל עלייך ויגרום לך להרגיש כמו קנאית / מטורפת. הרשע יחליט בשבילך עם איזה חברות כדאי לך להסתובב, עם מי מהן מותר לך לצאת ולאן (תנחשי). הוא ינטוש אותך בדיוק כשתזדקקי לו, אבל תכלס, הוא מעולם לא באמת היה שלך.

 

תם מה הוא אומר: התם מקבל אותך איך שאת. כל כך נוח לו, שהוא לא מעיר לך כשאת מסתובבת לידו בטרנינג מוכתם כבר ארבעה ימים ברצף. לאט לאט את מזניחה את עצמך מפני שאת שוכחת איך זה כשיש מישהו שמתעניין בך. לתם יש את ההרגלים שלו, הבגדים שלו, שגרת היום שלו. אל תנסי לזעזע את עולמו, כי הוא לא יעמוד בזה. אל תשני לו את סגנון האוכל, אל תפריעי לו בתוכנית שהוא אוהב, ובכלל אל תפתיעי אותו. התם לא מבין למה את הולכת לסדנאות ומה את צריכה את זה בכלל. הוא חושב שהכל טוב, ובאמת – טוב לו במקום שלו. הוא לא טמבל, אבל הוא לא בעניין של התפתחות אישית, או מקצועית, או שניהם. הוא בעניין של 'מה שהיה הוא שיהיה', לא צריך לעורר דובים מרבצם, אין צורך לחולל מהומות. התם עלול לצאת עם נשים יפות אך רשעיות, שינצלו אותו למסעדות עם אוכל קטן ומחיר גדול, יעסיקו אותו כנהג תורן, ובכל פעם יתנו לו את ההרגשה שהנה זה הולך לקרות – אך לא. בגלל שהוא תם, תמים וטוב לב, זה נראה לו לגמרי סבבה.

 

שאינו יודע לשאול - מה (אם בכלל) הוא אומר: האם את מבואסת כי ערב שלם ישבת על הבר כששיערך שרוף מבייביליס מוברש ואף גבר לא ניגש? האם את מרגישה פתאום שמנה ומכוערת בגלל שאפילו גבר אחד לא התחיל איתך במסיבה? אל תתבאסי, נפלת על זה שאינו יודע לשאול. או לגשת. או להתחיל. הוא כל כך פוחד מדחייה, שהוא מעדיף להתכתב עם נשים זרות בטינדר, מאה במקביל לפחות, וגם להן הוא יעשה גוסטינג. לא כי הוא רשע, כי הוא פחדן. שאינו יודע לשאול יכתוב לך "היי" מעפן באתרי היכרויות, וזה לא יתקדם מכאן. כשכבר תצאו (אחרי שאת יזמת), הוא לא יתעניין איך עבר עלייך היום או למה את עושה לו פרצוף. גם כשתשבו לשיחת יחסינו לאן הוא לא ישתף פעולה יותר מדי. הוא רואה בעיקר את עצמו, רגיש מאוד אבל רק לצרכיו, ואם את מרגישה שהוא "לא רואה אותך" את כנראה צודקת. הוא לא יודע לשאול מכמה סיבות: אחת, הוא כל כך שקוע בענייניו שלא שם לב אלייך. שתיים, הוא חושש שתיעלבי והוא מעדיף להיות מהאו"ם. שלישית, תשובות אחת ושתיים. גבר שלא יודע לשאול תמיד יקבל אשה עם סימני שאלה ובסוף זה ייגמר בסימן קריאה.

 

לעוד סוגי גברים, כמו הידיד, הנשוי, הריבאונד – בספר שלי. הנה טעימה מהפרק על "זה שאינו יודע להחליט" - לקריאה כאן. איך לזהות גברים ולהיות בפרק ב' נורמלי (יחסית) בקורס אני מלכה גרושה באושר. נותרו מקומות אחרונים!! כאן נרשמות. שיהיה לנו חג שמח ומשחרר,


גאיה קורן מנטורית להערכה עצמית בשיטת אני מלכה. גאיה קורן, מנחה להערכה עצמית בשיטת אני מלכה 050-5740730פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page