top of page

חושבת להתגרש? הנה מה שאת צריכה לדעת


הי מלכה, אני מצרפת כתבה שפרסמתי בידיעות אחרונות ותעזור לך ברגעים בהם את מתלבטת ואובדת עיצות.

בנוסף, את מוזמנת לרכוש באמצעותי את רב המכר ”אני מלכה גרושה באושר“, ששופך אור בהומור ובעומק על כל תהליך הגירושים:

כמעט כל מקרי הגירושים מתרחשים ביוזמתה של האשה, ואם הנתון הזה מפתיע אותך, סימן שאתה גבר. אנחנו יכולות להתבשל עם המחשבה הזו שנים עד שהיא מתפוצצת כמו רעם ביום בהיר, וכולם (מלבדך) נורא מופתעים, בעוד שההפתעה היחידה כאן היא השאלה: אם את חושבת על זה כל כך הרבה זמן, אז איך לא הכנת את עצמך ליום שאחרי?

גירושים נחלקים לשלושה: שלב הלפני שעוסק בהתלבטות, וכולו מתרחש רק במחשבות, שלב האמצע שנכנס לתהליך הגירושים והוא מסחרר כמו רכבת שדים, ושלב האחרי שבו כל אחד בונה את חייו מחדש.

בדיוק כמו בבישול, אם את יודעת מה את רוצה לאכול ואיך השולחן ייראה, את צריכה לדאוג שכל החומרים, התבלינים וכלי העבודה המתאימים, יהיו מונחים לפנייך, אחרת הארוחה לא תצא כפי שחלמת.

אולי זו הסיבה שלמדתי לבשל רק אחרי שהתגרשתי, כי לא היה מי שילמד אותי שיש מתכון לגירושים מוצלחים (או לפחות מתכון שיספק שקט וביטחון בחיים החדשים).

הכתבה הזו עוסקת בשלב הכנת החומרים: כל מה שאת צריכה לדעת לפני שאת יוצאת לדרך שתשנה את כללי המשחק עבורך ועבור סובבייך. את צריכה לצאת למסע המלכה כשאת מצוידת בידע משפטי, כלכלי ורגשי. הרבה נשים חושבות שתמיכה רגשית היא מותרות, אבל את צריכה מישהו שגם יחזיק לך את היד וגם יעזור לך לנווט את הספינה במים הגועשים. את עומדת לפגוש את הפחדים הכי גדולים שלך, כשאי-ודאות מוביל בראש, ולהתמודד עם דברים שלא שיערת בנפשך, כמו חברים שתופסים צד, משפחה לא מפרגנת, חברות קנאיות, חרדות שקשורות לילדות וסיפורים פנימיים שמנהלים אותך.

המחשבה השולטת אצל נשים שמתחבטות ברעיון הגירושים היא "ומה אם יהיה יותר גרוע?" בספרי "אני מלכה גרושה באושר", אני רוצה להציע את האופציה ההפוכה: "ומה אם יהיה יותר טוב?" כל בחירה בעצמי היא פתח למקום טוב יותר, ובתנאי שאני מגיעה מוכנה עם הכלים הנכונים.

כמה כסף יש לי בחשבון?

"נשים לא יודעות כמה כסף יש בחשבון, איזה הלוואות, כמה בדיוק מרוויח הבעל ואם הן עצמאיות אז בהרבה מקרים הן לא יודעות כמה הן עצמן מרוויחות", אומרת סמדר גבעתי, "כלכלנית פלוס", יועצת לכלכלת משפחה ומשכנתאות. "הרבה פעמים הן לא יודעות מה מצב הנכסים שלה, מה יש או אין למשפחה, למשל האם יש דירות מניבות או הלוואות שאנחנו לא זוכרים שלקחנו. הרעיון הוא שבסופו של דבר תצאי מהנישואים עם כסף ביד ולא עם חובות".

מה יקרה עם רמת החיים שלי?

"תלמדי להסתדר לבד", אומרת סמדר גבעתי, "מזונות זה כמו לוטו, אם מגיע -מצוין, אבל לא להסתמך על זה. עדיף שתדעי לעמוד בזכות עצמך. קחי בחשבון שלפעמים רמת החיים יורדת בהתחלה, אבל זה מחיר ששווה לשלם עבור שקט נפשי. כדאי לוותר על דברים בשביל רוגע כלכלי שיאפשר לך לישון טוב בלילה. גם אם זה אומר שתתרחקי מהמרכז, שתסעי בתחבורה ציבורית, שתגורי בדירה קטנה. זאת ירידה לצורך עליה. בכלכלת משפחה תמיד מדברים על זה שרמת החיים צריכה לעלות עם הזמן ולא הפוך".

(לא) להתפטר מהעבודה:

כשאת מסיימת לחשב מסלול מחדש ומתחילה לנהוג בו, את מגלה חוזקות ותכונות ששכחת מקיומן. את מתחילה להסתכל על עצמך בצורה אחרת ומגלה שאת מסוגלת להרבה יותר, עוזבת את מקום העבודה ומתחילה משהו מרענן ומתגמל.

אבל חכי, אם את מתפרנסת טוב כרגע, זה לא הזמן להתפטר. "לפני שאת מתפטרת מכל דבר שהכרת זכרי שבהתחלה את צריכה הכנסה יציבה", אומרת סמדר גבעתי. "כשיש הכנסה כל חודש את יכולה לבנות את התקציב, ולשים כסף בצד לבלתמים כל חודש. גרושה שמחזיקה משק בית צריכה לשים עשרה אחוז בצד, פעם זה צמיגים ברכב, פעם מזגן, פעם טיפול שיניים לילדים".

נגיד שכל החיים טיפחתי בית וילדים, ובעלי טיפח קריירה, מה מגיע לי:

"אישה שטיפחה את הבית והילדים במשך שנות הנישואין זכאית למחצית מהרכוש שנצבר במהלך החיים המשותפים ללא קשר האם היא עבדה מחוץ לבית או לא", מודיעה דלית יניב-מסר, עורכת דין לענייני משפחה. "אם אין הסכם ממון הקובע אחרת, אז הרכוש שנצבר במהלך החיים המשותפים יאוזן בין הצדדים במועד פקיעת הנישואים. בנוסף, אותה אישה שהקריבה את התפתחותה המקצועית ובניית הקריירה שלה איפשרה לבעלה לבנות קריירה לתפארת. לכן, היא תהיה זכאית לקבל מזונות משקמים בשל אותה תלות כלכלית שפיתחה בבעלה במהלך השנים בהן לא עבדה".

למה צריך תוכנית עסקית:

להיות גרושה זה עסק לכל דבר, ועלייך לבנות תוכנית של הכנסות והוצאות ליום שאחרי. "נשים, ברובן, לא יודעות להתנהל עם תקציב, לא יודעות כמה עולה למלא דלק, וכדומה", טוענת סמדר גבעתי. "כשתתגרשי לא תהיה לך ברירה, את חייבת לדעת על מה יוצא הכסף. אשה שסומכת על הבעל כי היא לא אוהבת להתעסק בזה חייבת ללמוד חינוך פיננסי".

אם יש חשבון לבית ולבעל יש עוד חשבון של העסק, איך מתנהלים?

"אם לא ערכתם הסכם ממון ערב נישואיכם, הרכוש שצברתם במהלך החיים המשותפים יתחלק ביניכם באופן שווה", מגלה דלית יניב מסר. "אם יש לכם חשבון בנק משותף ולבעלך חשבונות נוספים על שמו או על שם העסק שהקים במהלך נישואיכם, את זכאית לקבל מחצית מהכספים שנצברו בכל החשבונות גם אם אינם רשומים על שמך. באותה מידה, גם חובות שנצברו בחשבונות האלה יחולקו בחלקים שווים".

איך מפרידים חשבונות? מתי? האם הבעל צריך לבוא איתי?

"במהלך הגירושים חשבון הבנק המשותף הופך להיות נושא רגיש", אומרת יניב מסר. "אחת הדרכים למנוע משיכות כספים גבוהות וחריגות היא מתן הוראת שתי חתימות בחשבון הבנק. אפשר לעשות את זה לבד, ואין צורך בנוכחות שניכם. המשמעות היא, שלא ניתן לעשות פעולה ללא אישורם של שני בעלי החשבון. "יש המשלמים את הוצאות הגירושים באמצעות כספים מחשבון הבנק המשותף. במקרה כזה, מחזירים לבן הזוג את המחצית. אחרים לוקחים הלוואה ויש כאלה שנעזרים בהורים".

הסכם שלום-בית מול גירושים, עד כמה זה מכבסת מילים?

רוצה לדעת מה עדיף? קראי את הכתבה במלואה בקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק:

מדוע חשוב לעשות צוואה?

"אם יש לכם ילדים מתחת לגיל 18 ואת כבר לא עימנו, הרכוש שלך יעבור לאיש שהתגרשת ממנו. "אם את פרודה או גרושה ויש לכם ילדים מתחת לגיל 18, דעי, שאם לא כתבת צוואה וחלילה יקרה לך משהו, בן זוגך לשעבר, האפוטרופוס הטבעי של ילדיכם, הוא זה שינהל עבורך את הרכוש עד שיגיעו לגיל 18", מזהירה יניב מסר.

הוריי נתנו לנו מתנה כספית לפני הנישואים. מה קורה איתה?

דלית יניב-מסר: "מתנה כשמה כן היא. אין צורך להשיב לנותן אותה, אלא אם כן צוין מראש. כדי לדעת בדיוק מה יהיה גורל הכספים אם תתגרשו, מומלץ לערוך הסכם מפורט בין ההורים לבין בני הזוג, על מנת שביום פקודה, לא תתעורר מחלוקת באשר לטיבם של הכספים. ככל שמדובר בהלוואה, ערכו הסכם מפורט בו ציינו את שיעור ההלוואה ואת תנאי ההחזר שלה".

שאלת השאלות: האם באמת הכל מתחלק חצי בחצי?

"כן", עונה יניב מסר. "חוק יחסי ממון קובע, שבהעדר הסכם ממון הקובע חלוקת רכוש שונה, ביום פקיעת הקשר, יחולק הרכוש המשותף שצבר כל אחד מכם ללא קשר לאופן רישומו בפועל. בחלקים שווים (קוראים לזה "איזון המשאבים")".

האם בעלי רוצה משמורת משותפת בגלל המזונות או שהוא אב למופת?

זו השאלה שגורמת לכל המחלוקות, אם לא לרובם. לצד אבות מסורים יש את אלה שמוציאים שם רע לאהבות ומעוניינים במשמורת משותפת רק כדי להפחית במזונות שהם משלמים.

לדברי נדב נישרי, מגשר מומחה בגירושים ומחבר הספר "להתגרש בשלום", גירושים זה כמו חתונה, מה שחשוב באמת זה מה שקורה אחרי האירוע, מה שאחרי ההסכם".

להמשך קריאה של הכתבה במלואה, הצטרפי לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק:

אם אני מרוויחה יותר מבעלי, האם אשלם לו מזונות?

ובכן, רב הנסתר על הגלוי בימים אלה. "הדין האישי קובע, כי אב חייב במזונות ילדיו הקטינים. אולם, במהפכת המזונות המתחוללת היום בין כתלי בית המשפט נלקחות בחשבון הכנסות שני ההורים ובזמני השהות של הילדים אצל כל אחד מהם. אם הכנסותיכם דומות או זהות וזמני השהות של הילדים (אם הם מעל גיל 6) אצל כל אחד מכם זהים, יכול להיות שבית המשפט יקבע שלא ישולמו דמי מזונות, אלא את ובעלך לשעבר תישאו בהוצאות הילדים בזמן שהם שוהים עם כל אחד מכם", כך לדברי יניב-מסר.

האם אני יכולה לעזוב את הדירה באמצע התהליך מבלי שהזכויות שלי ייפגעו?

להמשך קריאה של הכתבה במלואה, הצטרפי לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק:

מה קורה אם אנחנו פרודים ואני מתחילה רומן?

אל תתבלבלי, אם את פרודה זה אומר שאת עדיין נשואה. במקרה של רומן את עלולה לאבד את הכתובה שלך. תעשי את השיקול שלך. "מגורים בנפרד יזרזו את מתן הגט ולאחר קבלתו תהיי מותרת לכל אדם", מנחמת יניב-מסר.

 

לעוד פתרונות ותשובות, אני מזמינה אותך להיעזר בי, בשביל זה אני פה:

מעוניינת לקבל ממני תכנים מעשירים במייל?

בואי להיות חלק מהקהילה שלנו, הירשמי ממש בלחיצה כאן לטורים שלי ישירות למייל, בחינם ובאהבה.

שלך,

גאיה קורן

מנטורית לאהבה ביחד ולחוד.

570 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page